Skip to: Main Content Search Navigation Secondary Navigation

Past Ambassadors

Russ College Ambassadors Pinning Ceremony

A

Eric Abboud
Engineering Technology and Management 
Ambassador 2013-2014 
ea939011@ohio.edu  

Sarah Anderson
Industrial and Systems Engineering 
Ambassador 2013-2014   

B

Emily Blaha
Chemical and Biomolecular Engineering 
Ambassador 2012-2015 
eb343609@ohio.edu  

Evan Boso
Civil Engineering 
Ambassador 2012-2014 
eb208310@ohio.edu  

C

Joe Cook
Civil Engineering 
Ambassador 2012-2014   

Stephen Crane
Engineering Technology and Management 
Ambassador 2013-2014   

Dragoslav Cvijetinovic
Aviation 
Ambassador 2015-2016 
dc909110@ohio.edu  

D

Casey Davis
Industrial and Systems Engineering 
Ambassador 2014-2015 
cd501110@ohio.edu  

Chris Delwiche
Engineering Technology and Management 
Ambassador 2015-2016 
cd253410@ohio.edu  

Daron DiSabato
Electrical Engineering and Computer Science 
Ambassador 2013-2014 
dd371207@ohio.edu  

Josh D’Urso
Aviation 
Ambassador 2014-2015 
ju892812@ohio.edu  

F

Rachel Fryan
Electrical Engineering and Computer Science 
Ambassador 2013-2015 
rf305209@ohio.edu  

H

Claire Hall
Chemical and Biomolecular Engineering 
Ambassador 2013-2015 
ch124911@ohio.edu  

Patrick Hanlon
Electrical Engineering and Computer Science 
Ambassador 2013-2015 
ph017310@ohio.edu  

J

Lance Jackson
Civil Engineering 
Ambassador 2014-2015 
lj656311@ohio.edu  

K

Scott Kostohryz
Mechanical Engineering 
Ambassador 2012-2014 
sk215809@ohio.edu  

L

Katie Logue
Mechanical Engineering 
Ambassador 2015-2016 
kb829210@ohio.edu  

Nichole Lowe
Chemical and Biomolecular Engineering 
Ambassador 2014-2015 
nl106909@ohio.edu  

Ross Lowry
Engineering Technology and Management 
Ambassador 2014-2015 
rl952310@ohio.edu  

Justin Lumbard
Mechanical Engineering 
Ambassador 2014-2015 
jl070912@ohio.edu  

M

Weston Martin
Electrical Engineering and Computer Science 
Ambassador 2012-2014 
wm175309@ohio.edu  

Eric May
Industrial and Systems Engineering 
Ambassador 2014-2015 
em772111@ohio.edu  

Ali McCormick
Electrical Engineering and Computer Science 
Ambassador 2014-2016 
am661310@ohio.edu  

Kelly McCoy
Aviation 
Ambassador 2012-2014   

Alyson Meister
Mechanical Engineering 
Ambassador 2015-2016 
am178911@ohio.edu  

Connor Mitchell
Industrial and Systems Engineering 
Ambassador 2013-2014   

Colton Moran
Chemical and Biomolecular Engineering 
Ambassador 2012-2014 
cm101010@ohio.edu  

N

Melinda Nelson
Industrial and Systems Engineering 
Ambassador 2015-2016 
mn013411@ohio.edu  

Natasha Norris
Electrical Engineering and Computer Science 
Ambassador 2014-2016 
nn958811@ohio.edu  

P

Zach Perrault
Electrical Engineering and Computer Science 
Ambassador 2015-2016 
zp376411@ohio.edu  

Elizabeth Preske
Industrial and Systems Engineering 
Ambassador 2015-2016 
ep650411@ohio.edu  

R

Grant Rhue
Aviation  
gr322709@ohio.edu  

Adam Robertson
Mechanical Engineering 
Ambassador 2015-2016 
ar682910@ohio.edu  

Esteban Rodriguez
Industrial and Systems Engineering 
Ambassador 2015-2016 
er705111@ohio.edu  

S

Jordan Sapp
Civil Engineering 
Ambassador 2014-2016 
js564812@ohio.edu  

Marissa Singley
Mechanical Engineering  
ms145709@ohio.edu  

Nicole Sova
Chemical and Biomolecular Engineering 
Ambassador 2015-2016 
ns758911@ohio.edu  

Nick Sparks
Civil Engineering  
ss184811@ohio.edu  

Julie Stenger
Mechanical Engineering  
js130610@ohio.edu  

Courtney Sterrick
Chemical and Biomolecular Engineering  
cs289609@ohio.edu  

T

Benjamin Taylor
Industrial and Systems Engineering    

Wilson Taylor
Electrical Engineering and Computer Science 
Ambassador 2014-2016 
wt716212@ohio.edu  

Talli Topp
Mechanical Engineering  
tt263409@ohio.edu  

Steve Toth
Engineering Technology and Management 
Ambassador 2014-2016 
st526911@ohio.edu  

Erin Tracey
Mechanical Engineering  
et952210@ohio.edu  

Leigh Ann Tumblin
Chemical and Biomolecular Engineering 
Ambassador 2015-2016 
lt197709@ohio.edu  

W

Gavin Whitehead
Aviation 
Ambassador 2014-2016 
gw842611@ohio.edu  

  

2013-2014 Ambassadors

  • Eric Abboud, Engineering Technology and Management
  • Sarah Anderson, Industrial and Systems Engineering
  • Evan Boso,* Civil Engineering
  • Joe Cook,* Civil Engineering
  • Steven Crane, Engineering Technology and Management
  • Daron DiSabato, Electrical Engineering
  • Rachel Fryan, Computer Science
  • Claire Hall, Chemical and Biomolecular Engineering
  • Patrick Hanlon, Electrical Engineering
  • Scott Kostohryz,* Mechanical Engineering
  • Nichole Lowe, Chemical and Biomolecular Engineering
  • Weston Martin,* Computer Science
  • Kelly McCoy,* Aviation
  • Connor Mitchell, Industrial and Systems Engineering
  • Colton Moran,* Chemical and Biomolecular Engineering
  • Grant Rhue,* Aviation
  • Marissa Singley, Mechanical Engineering
  • Nick Sparks, Civil Engineering
  • Benjamin Taylor, Industrial and Systems Engineering
  • Talli Topp, Mechanical Engineering

* Returning Ambassador

2012-2013 Ambassadors

  • Paul Barina, Industrial & Systems Engineering
  • Emily Blaha, Chemical & Biomolecular Engineering
  • Jessical Borer,* Electrical Engineering
  • Evan Boso, Civil Engineering
  • Stephen Burns, Industrial & Systems Engineering
  • Joe Cook, Civil Engineering
  • Scott Kostohryz, Mechanical Engineering
  • Steve Magers,* Mechanical Engineering
  • Weston Martin, Computer Science
  • Kelly McCoy, Aviation
  • Matt Miltner,* Electrical Engineering
  • Colton Moran, Chemical & Biomolecular Engineering
  • David Parisi,* Electrical Engineering
  • Grant Rhue, Aviation
  • Sanusi Shehu, Mechanical Engineering
  • Matthew Simmons, Engineering Technology & Management
  • Courtney Sterrick, Chemical & Biomolecular Engineering
  • Erica Toussant, Civil Engineering
  • Samantha Williams, Computer Science
  • Ethan Wolfe, Engineering Technology & Management

* Returning Ambassador

2011-2012 Ambassadors

  • Eric Biggins, Engineering Technology & Management
  • Leesha Blake, Chemical & Biomolecular Engineering
  • Jessica Borer, Electrical Engineering
  • Emily Bryan,* Electrical Engineering
  • Ivan Caballero, Civil Engineering
  • Annye Driscoll,* Computer Science
  • Abby Frankart,* Mechanical Engineering
  • Jeffrey Guynes, Aviation
  • Bill Kandel, Mechanical Engineering
  • Bradley Lang, Engineering Technology & Management
  • Devin Liskey, Industrial & Systems Engineering
  • Steve Magers, Mechanical Engineering
  • Lingchong Mai, Chemical & Biomolecular Engineering
  • David Parisi, Electrical Engineering
  • Grace Sallar,* Civil Engineering
  • Nicole Sari,* Aviation
  • Joe Schilling, Industrial & Systems Engineering
  • Evan Teske, Industrial & Systems Engineering
  • Christopher Wagner,* Computer Science
  • Alysia Watson, Chemical & Biomolecular Engineering

* Returning Ambassador

2010-2011 Ambassadors

  • Nicole Sari, Aviation
  • Seth Winegardner, Aviation
  • Abbey Hackenberg, Chemical & Biomolecular Engineering
  • Marcie Howard, Chemical & Biomolecular Engineering
  • Ryan Lang, Chemical & Biomolecular Engineering
  • Grace Sallar, Civil Engineering
  • Kyle Thorpe, Civil Engineering
  • Joseph Trenkamp, Civil Engineering
  • Annye Driscoll, Computer Science
  • Carolyn Keenan,* Computer Science
  • Christopher Wagner, Computer Science
  • Emily Bryan, Electrical Engineering
  • Matthew Miltner, Electrical Engineering
  • Robyn Cotton, Industrial & Systems Engineering
  • Moniquea Grier,* Industrial & Systems Engineering
  • Christopher Eisenacher, Industrial Technology
  • Jeremy Hardin, Industrial Technology
  • John Charlton, Mechanical Engineering
  • Zach Fetchu, Mechanical Engineering
  • Abby Frankart, Mechanical Engineering

* Returning Ambassador

2009-2010 Ambassadors

  • Benjamin Ashman, Electrical Engineering
  • Courtney Benson, Chemical & Biomolecular Engineering
  • Rebecca Capper, Civil Engineering
  • Kristina Easley, Chemical & Biomolecular Engineering
  • Moniquea Grier, Industrial & Systems Engineering
  • Robert Herpy, Mechanical Engineering
  • Bryon Iacianci, Industrial & Systems Engineering
  • Carolyn Keenan, Computer Science
  • Kyu Lee, Aviation
  • Joseph Morris, Electrical Engineering
  • Emily Pleshinger, Aviation
  • Brad Rode, Civil Engineering
  • Nicholas Schaefer, Industrial Technology
  • Aaron Shelly, Mechanical Engineering
  • Nicholas Wyen, Industrial Technology

2008-2009 Ambassadors

  • Nichole Blackmore, Mechanical Engineering
  • Kellie Chambers, Industrial & Systems Engineering
  • Kristina Easley, Chemical and Biomolecular Engineering
  • Daniel Evans, Computer Science
  • Patrick Fahey, Chemical and Biomolecular Engineering
  • Dustin Fisher, Civil Engineering
  • Nathan Galieti, Aviation
  • AJ Hendricks, Electirical Engineering
  • Richard Hundorfean, Industrial & Systems Engineering
  • Ben Jewell, Civil Engineering
  • Marissa Page, Industrial Technology
  • Jonathan Robe, Mechanical Engineering
  • Matthew Sargent ,Computer Science
  • Michael Smith, Aviation
  • Savannah Snyder, Industrial Technology
  • Christopher Sustersic, Electrical Engineering

2007-2008 Ambassadors

  • Riley Brookings, Aviation
  • Justin Cavinee, Computer Science
  • Kellie Chambers, Industrial & Systems Engineering
  • Patrick Fahey, Chemical Engineering
  • Dustin Fisher, Civil Engineering
  • AJ Hendricks, Electrical Engineering
  • Jared Leininger, Mechanical Engineering
  • Candice Montgomery, Computer Science
  • Tyler Morgan, Chemical Engineering
  • Marissa Page, Industrial Technology
  • Patrick Karnes, Civil Engineering
  • Bryan Scheffel, Industrial Technology
  • Michael Smith, Aviation
  • Gregory Smith, Industrial & Systems Engineering
  • Mike Starkey, Mechanical Engineering
  • Christopher Sustersic, Electrical Engineering

2006-2007 Ambassadors

  • April Barnes, Civil Engineering
  • Riley Brookings, Aviation
  • Justin Clark, Electrical Engineering
  • Jeff Gardner, Chemical and Biomolecular Engineering
  • Eric Haynesworth, Aviation
  • Kieniele King, Industrial & Systems Engineering
  • Jared Leininger, Mechanical Engineering
  • Tom Lutz, Civil Engineering
  • Kyle Michalek, Industrial Technology
  • Candice Montgomery, Computer Science
  • Adam Noll, Industrial Technology
  • Camille Robinson, Mechanical Engineering
  • Sabrina Suri, Industrial & Systems Engineering
  • Chris Tyo, Electrical Engineering

2005-2006 Ambassadors

  • Blake Andrews, Civil Engineering
  • April Barnes, Civil Engineering
  • Bruce Bilyeu, Computer Science
  • Justin Clark, Electrical Engineering
  • Russ Farquhar, Chemical Engineering
  • Kim Frye, Chemical Engineering
  • Eric Franz, Industrial and Systems Engineering
  • Johann Gebauer, Aviation
  • Holly Hinman, Aviation
  • Slave Jovanovski, Computer Science
  • Eric Krouse, Mechanical Engineering
  • Seana McNeal, Electrical Engineering
  • Carlos Morris, Industrial Technology
  • Adam Noll, Industrial Technology
  • Sadie Roth, Industrial and Systems Engineering

2004-2005 Ambassadors

  • Blake Andrews, Civil Engineering
  • David Andrews, Computer Science
  • Ellen Armstrong, Civil Engineering
  • Elizabeth Cellar, Chemical Engineering
  • Eric Franz, Industrial and Systems Engineering
  • Kim Frye, Chemical Engineering
  • Johann Gebauer, Aviation
  • Kyle Gehardstein, Industrial Technology
  • Mollie Harr, Electrical Engineering
  • Amanda Langsdorf, Electrical Engineering
  • Thomas Moerhing, Mechanical Engineering
  • Douglas Philpot, Aviation
  • Liz Pozydaev, Mechanical Engineering
  • Sadie Roth, Industrial and Systems Engineering
  • Blair Schueler, Industrial Technology
  • James Wyllie, Computer Science

2003-2004 Ambassadors

  • Jessica Benson, Mechanical Engineering
  • Heather Biggs, Computer Science
  • Elizabeth Cellar, Chemical Engineering
  • Adam Covington, Industrial Technology
  • Matthew Friesner, Aviation
  • Michael Gordon, Computer Science
  • Emily Gosche, Industrial and Systems Engineering
  • Molie Harr, Electrical Engineering
  • Matthew Henricksen, Industrial Technology
  • Kenneth Janssen, Industrial and Systems Engineering
  • Amanda Langsdorf, Electrical Engineering
  • Jennifer Moehring, Mechanical Engineering
  • Melissa Molnar, Chemical Engineering
  • Sean Oprea, Aviation
  • Amy Zwick, Civil Engineering

2002-2003 Ambassadors

  • David Althausen, Mechanical Engineering
  • Jennifer Austin, Chemical Engineering
  • Heather Biggs, Computer Science
  • Jasaon Clemons, Computer Science
  • Adam Covington, Industrial Technology
  • Ronald "Zach" Coss, Industrial Technology
  • Matt Freisner, Aviation
  • Emily Gosche, Industrial and Systems Engineering
  • Kirk Hawley, Civil Engineering
  • Carmen Mazzant, Electrical Engineering
  • Jill Morrison, Civil Engineering
  • Sean Oprea, Aviation
  • Eileen Saenz, Electrical Engineering
  • Erin Steagall, Mechanical Engineering
  • Maureen Wargo, Chemical Engineering

2001-2002 Ambassadors

  • Jason Clemons, Computer Science
  • Rene Donahue, Industrial and Systems Engineering
  • Wesley Eddy, Computer Science
  • Jeremy Ford, Industrial Technology
  • April Frye, Chemical Engineering
  • Matthew Good, Mechanical Engineering
  • Gabe Langenderfer, Aviation
  • Ryan Marinia, Mechanical Engineering
  • Suzanne Paden, Chemical Engineering
  • Stephen Prout, Industrial Technology
  • Thasseus Quintin, Computer Science
  • Eric Reeves, Civil Engineering
  • Ryan Sabala, Electrical Engineering / Computer Engineering
  • Eileen Saenz, Electrical Engineering
  • Lisa Sargent, Civil Engineering

2000-2001 Ambassadors

  • Noelle Bernat, Mechanical Engineering
  • Diane Englehart, Electrical Engineering and Computer Science
  • April Frye, Chemical Engineering
  • Jessica Hirth, Industrial and Systems Engineering
  • Patricia Miller, Civil Engineering
  • Cory Lawrence, Aviation
  • Catherine Baker, Industrial Technology
  • Wesley Eddy, Computer Science
  • Lashonda Miller, Electrical Engineering and Computer Science
  • Suzanne Peden, Chemical Engineering
  • Eric Fields, Industrial Engineering
  • Kristen Cetrone, Mechanical Engineering
  • Stephen Prout, Industrial Technology
  • Eric Reeves, Civil Engineering