Mingea din jocul de fotbal Jocurile de fotbal sunt jucate pentru a testa meritele echipei si a jucatorilor, deasemenea, jocurile de fotbal antrenante ajuta la popularizarea sportului cu oamenii ce il vizioneaza.

Jocurile de fotbal, volei, cricket, hockey, tenis si badminton sunt jucate in toata lumea, cu jocurile de fotbal fiind cel mai popular, dar si cricket-ul urmand un trend crescator datorita popularitatii de care se bucura in tarile cu multi locuitori, cum ar fi Indonezia, India sau Australia.

Metoda de joc:

Un joc de fotbal este jucate intre doua echipa a cate 11 jucatori, pe un teren de fotbal care este lung de 110 metrii si lat de 75 de metri. Deobicei, jocul se joaca pentru 90 de minute cu 10-15 minute pauza intre cele doua reprize de 45 de minute. Se joaca sub supravegherea unui arbitru, doi asistenti si un arbitru de rezerva. Toate regulile jocului trebuie observate pentru jucatorii in meciul de fotbal. Arbitrul observa incalcarea unei reguli de oricare dintre jucatori, si il va pedepsi comform regulilor jocului interpretate de arbitru. Decizia arbitrului est finala si nimeni nu o poate contesta, lucru ce nu ii impiedica pe jucatori sa protesteze. Arbitrul trebuie sa fie un om integru, de incredere si trebuie deasemenea sa fie versat in arata conversatiei si a comunicarii cu jucatorii pentru explicarea regulilor si technicalitatilor jocului in timpul meciului. Trebuie sa fie drept si impartial.

Sunt cateva reguli care pot fi intalnit foarte des intr-un meci de fotbal:

1. Jucatorii nu au voie sa incomodeze sau sa loveasca un alt jucator in timpul meciului, orice astfel de infractiune va fi pedepsita fie cu o lovitura libera, un cartonas galben sau in cazuri extreme cu un cartonas rosu.

2. Scaparea mingii in afara suprafetei de joc rezulta in donarea acesteia catre echipa adversa care o va repune in teren.

3. Atingirea mingei cu mana in interiorul terenului de catre jucatorii de camp se penalizeaza pana la cartonas galben sau cu lovitura libera

4. Primerea unei mingi atunci cand este in spatele liniei imaginarea create de ultimul jucator de apararea adversar, in afara de portar, se pedepseste cu lovitura libera indirecta pentru off side.

5. Acumularea de doua cartonase galbene, rezulta intr-o eliminarea si cartonas rosu.

Mai sunt alte reguli, dar acestea sunt cele mai intalnite.

In Europa cele mai importante meciu-uri de fotbal sunt cele din campionatele Spaniei, Angliei, Germaniei si Italiei, astfel unul dintre meciurile cele mai interesante se pot viziona intre echipele Real Madrid si Barcelona, in meciul numit el clasico. In Italia sunt mai multe meciuri interesante, dar printre cele mai importante ar fi AC Milan versus internationale milano. In Anglia multe meciuri sunt importante, dar de urmarit ar fi Chelsea, Liverpool, Manchester United si chiar Arsenal.

Toate aceste echipa sunt la varful piramidei cand vine vorba de performantele in fotbal si pe teren.

Eu, atunci cand nu sunt meciuri-uri de fotbal interesante, mi le fac singur fie jucand FIFA online sau chiar cautand cateva jocuri de fotbal online, unele foarte interesante gansindu-le chiar pe acest site.

Deci, un joc de fotbal este fara indoiala foarte interesant de urmarit, dar cred ca este mult mai interesant sa fii un jucator active. Poate nu ai reusit sa ajungi un jucator profesionist, insa acest lucru nu trebuie sa te descuraje pentru ca exista multe turnee pentru amatori, asa ca ai nevoie doar de cativa prieteni pentru a alcatui o echipa de fotbal si poti sa devii chiar tu o vedeta, daca nu internationala, cel putin locala!