High School StudentsTransfer StudentsInternational StudentsGraduate StudentsAbout Russ CollegeAdvisory BoardsAlumniCalendar of EventsCooperative EducationEmployersGiving to the Russ CollegeMinority ProgramsRobe Leadership InstituteThe Russ Prize
engineering-masthead
Academic ProgramsResearch Centers & InstitutesCurrent StudentsPeople

Robe Leadership Institute Outstanding Senior Leadership Awards

Each year, the institute recognizes outstanding senior students in each Russ College department for the Outstanding Senior Leadership Award. Past recipients include:

2012

  • Civil Engineering: Grace Sallar
  • Engineering Technology and Management: Mikayla Burton
  • Chemical and Biomolecular Engineering: Scott Eardley
  • Electrical Engineering and Computer Science: Adam Naab-Levy
  • Industrial and Systems Engineering: Joseph Schilling
  • Mechanical Engineering: Adam Barber

2011

  • Chemical and Biomolecular Engineering: Abbey Hackenberg
  • Civil Engineering: Justin Wiseman
  • Electrical Engineering and Computer Science: Thomas Irwin
  • Industrial and Systems Engineering: Marie Minnich
  • Industrial Technology: Chris Eisenacher
  • Mechanical Engineering: John Charlton

2010

  • Chemical and Biomolecular Engineering: Andrew Szink
  • Civil Engineering: Derek Kaverman
  • Electrical Engineering and Computer Science: Sonja P. Abbey
  • Industrial and Systems Engineering: Anthony Sweetnich
  • Industrial Technology: Keith Dillon
  • Mechanical Engineering: Michael DiBenedetto

2009

  • Chemical and Biomolecular Engineering: Suzanne Chorba
  • Civil Engineering: Johnathon Cozad
  • Electrical Engineering and Computer Science: Christopher Sustersic
  • Industrial and Systems Engineering: Kellie Chambers
  • Industrial Technology: Michael Baumann
  • Mechanical Engineering: David Jones

2008

  • Chemical and Biomolecular Engineering: Cody Tuttle
  • Civil Engineering: Drew Hatton
  • Electrical Engineering and Computer Science: Megan Schneider
  • Industrial and Systems Engineering: Gregory Smith
  • Industrial Technology: Bryan Scheffel
  • Mechanical Engineering: Jared Leininger

2007

  • Chemical and Biomolecular Engineering: Kate Cardwell
  • Civil Engineering: April Barnes
  • Electrical Engineering and Computer Science: Carolyn Salisbury
  • Industrial & Systems Engineering: Andrea Kors
  • Industrial Technology: Kyle Michalek
  • Mechanical Engineering: Damon Givens

2006

  • Chemical Engineering: Kimberly Frye
  • Civil Engineering: Jibril Shehu
  • Electrical Engineering and Computer Science: Don Venable
  • Industrial and Systems Engineering: Sadie Roth
  • Industrial Technology: Nicolas Lamb
  • Mechanical Engineering: Thomas Moehring

2005

  • Chemical Engineering: Elizabeth Cellar
  • Civil Engineering: David Fishel
  • Electrical Engineering and Computer Science: Amy Scheithauer
  • Industrial and Systems Engineering: David Rytzarev
  • Industrial Technology: Steve Belknap
  • Mechanical Engineering: Craig Berman

2004

  • Chemical Engineering: Alexia Finotello
  • Civil Engineering: Deanna Davis
  • Electrical Engineering and Computer Science: Corey Shafer
  • Industrial and Systems Engineering: Brian Dudis
  • Industrial Technology: Joshua Huth
  • Mechanical Engineering: Jesse Edwards

2003

  • Chemical Engineering: Meghan D. Doak
  • Civil Engineering: Jill A. Morrison
  • Electrical Engineering and Computer Science: Eileen M. Saenz
  • Industrial and Systems Engineering: R. Brad Wilson
  • Industrial Technology: Jonathan M. Dailey
  • Mechanical Engineering: Ariel K. C. Harter

2002

  • Chemical Engineering: April D. Frye
  • Civil Engineering: Angela G. Harrigal
  • Electrical Engineering and Computer Science: Ryan J. Sabala
  • Industrial and Systems Engineering: Jessica D. Zann
  • Industrial Technology: Timothy D. Smith
  • Mechanical Engineering: Matthew G. Good

2001

  • Chemical Engineering: Lee A. Smith
  • Civil Engineering: Lisa M. Sargent
  • Electrical Engineering and Computer Science: Curtis A. Cutright
  • Industrial and Systems Engineering: Bradley K. Hollingsworth
  • Industrial Technology: Catherine D. Baker
  • Mechanical Engineering: Stephen D. Fening

2000

  • Chemical Engineering: Elizabeth A. Weber
  • Civil Engineering: Michael J. Goff
  • Electrical Engineering and Computer Science: Todd Beekman
  • Industrial and Systems Engineering: Jessica Rosenberger
  • Industrial Technology: Thomas B. Biggs
  • Mechanical Engineering: Mark A. Gasper

1999

  • Chemical Engineering: Behrooz Rahaii
  • Civil Engineering: Holly A Carter
  • Electrical Engineering and Computer Science: Edward A. Bach-Davis
  • Industrial and Systems Engineering: Julie E. Holton
  • Industrial Technology: Anthony B. Sablar
  • Mechanical Engineering: Douglas R. Otto

1998

  • Chemical Engineering: Carissa Murray
  • Civil Engineering: Julie Kocsis
  • Electrical Engineering and Computer Science: Renee Ball
  • Industrial and Systems Engineering: Robert Willy
  • Industrial Technology: Christopher Bollinger
  • Mechanical Engineering: Jeffery Mallory

 

Russ College of Engineering and Technology
Robe Leadership Institute
Ohio University
Tel: 740.593.1474
Contact Us/Request Information
All Rights Reserved